АН-аас 2020 оны УИХ-ын сонгуульд нэр дэвших 76 хүн


АН-ын ҮБХ-ны 15 дугаар хурал цахимаар болж, нэр дэвшигчид тодорч дууслаа.  29 тойрогт дараах нэр дэвшигчид өрсөлдөхөөр намаасаа эрхээ авав.  Нэр дэвшигчид тодорсон талаар АН-ын Ерөнхий нарийн бичгийн дарга Ц.Баатархүү хийлээ. Тэрбээр "Нэр дэвшигчдийн 71.4 хувийг сайдаар, УИХ-ын гишүүнээр ажиллаж байгаагүй хүмүүс байна. Нийт нэр дэвшигчдийн 50 орчим хувь нь залуучууд байгаа. АН 29 тойрогт залуучууд илгээж байна.  

1-р тойрог Архангай аймаг

  • Н.Батбаяр /УИХ-ын гишүүн асан/
  • П.Мөнхтулга /АН-ын ҮБХ-ны гишүүн/
  • Д.Золжаргал /УИХ дахь Ардчилсан намын зөвлөлийн, Ажлын албаны дарга/

2-р тойрог Баян-Өлгий аймаг 

  • Д.Мурат /УИХ-ын гишүүн/,
  • Б.Бэйсэн /Баян-Өлгий аймгийн Нэгдсэн эмнэлгийн Мэс заслын тасгийн зөвлөх эмч, клиникийн профессор,
  • Р.Гажайв /Баян-Өлгий аймгийн Барилгачдын холбооны тэргүүн/ 

3-р тойрог Баянхонгор аймаг

  • Р.Ганбат /УИХ-ын гишүүн асан/,
  • А.Адъяасүрэн /Баянхонгор аймгийн Ардчилсан эмэгтэйчүүдийн холбооны тэргүүн/,
  • П.Нүрзэд /АН-ын нарийн бичгийн дарга/

4-р тойрог Булган аймаг 

  • Гал-Эрдэнэ
  • Өсөхбаяр 

5 дугаар тойрог Говь-Алтай аймаг

  • Амгаланбаатар
  • О.Батханд 

6-р тойрог Дундговь, Говьсүмбэр аймаг

  • Б.Наранхүү /УИХ-ын гишүүн/
  • Л.Одсэр /Говьсүмбэр аймгийн Засаг дарга асан/

7-р тойрог Дорнод аймаг

  • Ж.Энхболд /Дорнод аймгийн МСУХ-ны тэргүүлэгч/,
  • П.Батчимэг /Г.Батхүү агсны дүү, Дорнод аймгийн АН-ын дарга/

8-р тойрог Дорноговь 

  • Ц.Жадамба /Мэдээлэл, Технологи, Шуудан, Харилцаа холбооны газрын дарга асан/,
  • Д.Алтангэрэл 

9-р тойрог Завхан аймаг

  • З.Нарантуяа /УИХ-ын гишүүн/,
  • Д.Батсайхан /Завхан аймгийн Засаг дарга/

10-р тойрог Өвөрхангай аймаг

  • О.Алтанэгэрэл /хуульч/,
  • Б.Ганхөлөг /Г.Батхүү агсны хүү/,
  • Ч.Даваабаяр /Баялаг бүтээгчдийн холбооны тэргүүн/

11-р тойрогт Өмнөговь аймаг 

 Б.Бадраа

Д.Бат-Эрдэнэ /“Ажнай” корпорацын Ерөнхийлөгч/  

12-р тойрог Сүхбаатар аймаг

  • Ж.Батсуурь /Сүхбаатар аймгийн Засаг дарга/
  • Н.Ганибал /Ардчилсан намын Хэрэг эрхлэх газрын Дэд дарга/ 

13-р тойрог Сэлэнгэ аймаг

  • Д.Эрдэнэбат /УИХ-ын гишүүн/
  • Д.Үүрийнтуяа /Ерөнхийлөгчийн зөвлөх/
  • С.Баярцогт /УИХ-ын гишүүн асан/

14-р тойрог  Төв аймаг

  • Д.Эрдэнэсувд
  • Х.Тэмүүжин /УИХ-ын гишүүн асан/
  • Ц.Туваан /АН-ын дэд дарга/

15-р тойрог Увс аймаг

  • С.Жавхлан /УИХ-ын гишүүн/
  • О.Цогтгэрэл /ТЭСО корпорацийн Ерөнхийлөгч/
  • Д.Цэндсүрэн /Увс аймгийн Засаг дарга асан/

16-р тойрог  Ховд аймаг

  • Б.Пүрэвдорж /УИХ-ын гишүүн/
  • Н.Пунцаг /Автотээврийн үндэсний төвийн дарга асан/
  • Ш.Адьшаа 

17-р тойрог Хөвсгөл аймаг

  • Б.Баярмаа
  • Д.Ганболд
  • Ч.Батцогт 

18-р тойрог Хэнтий аймаг

  • Э.Бат-Үүл /Нийслэлийн Засаг дарга асан/
  • Ж.Оюунбаатар
  • Т.Пүрэвхатан 

19-р тойрог Дархан-Уул аймаг

  • Н.Мөнхдаш
  • Б.Бямбасайхан
  • Д.Энхтуяа 

20-р тойрог Орхон аймаг

  • О.Баасанхүү /УИХ-ын гишүүн/
  • Д.Оросоо
  • Ц.Батхуяг 

 21-р тойрог  Багахангай,  Багануур, Налайх дүүрэг

  • М.Энх-Амар
  • Ц.Алтанцэцэг

22-р тойрог Баянзүрх дүүрэг

  • З.Энхболд /АН-ын даргын ахлах зөвлөх/
  • Т.Батцогт

23-р тойрог  Баянзүрх дүүрэг

  • Ц.Одонтунгалаг
  • Д.Пүрэвдаваа /Баянзүрх дүүргийн Засаг дарга асан/
  • Ж.Баясгалан /Жүжигчин/ 

 24-р тойрог Сүхбаатар дүүрэг

  • Р.Амаржаргал /УИХ-ын гишүүн асан/
  • С.Эрдэнэболд /Ардчилсан залуучуудын холбооны Ерөнхийлөгч/
  • Э.Долгион /"Bloomberg" телевизийн гүйцэтгэх захирал/ 

25-р тойрог Чингэлтэй дүүрэг

  • Ц.Баатархүү /АН-ын Ерөнхий нарийн бичгийн дарга/
  • Г.Уянга /УИХ-ын гишүүн асан/
  • Р.Булгамаа /Хуульч/

26-р тойрог  Баянгол дүүрэг

  • С.Эрдэнэ /АН-ын дарга, УИХ-ын гишүүн/
  • С.Одонтуяа /Баянгол дүүргийн Засаг дарга/
  • Д.Батцогт 

  27-р тойрог Сонгинохайрхан дүүрэг

  • Д.Батбаяр /УИХ-ын гишүүн асан/
  • Б.Пунсалмаа

28-р тойрог  Сонгинохайрхан дүүрэг

  • О.Магнай /АН-ын нарийн бичгийн дарга/
  • П.Цэцэгмаа
  • Г.Очирбат 

29-р Хан-Уул дүүрэг

  • Т.Энхсайхан
  • Б.Түвшин
  • Ч.Өнөрбаяр 

Энэ мэдээ таалагдаж байвал: